Archive for the ‘Krimi’ Category

Jedná se o příběh sňatkového podvodníka Maršíka, tzv. „malého“ člověka, jehož únik ze stereotypu života končí zločinem, pro něj smrtí.

Maršík žije spolu se svou ženou a dětmi ve jedné vesnici nedaleko Prahy. Rodinná situace je velice napjatá, protože Barchánek (otec Maršíkovy ženy) je neustále nutí opustit tento dům. Mezi Maršíkem a jeho ženou vznikají den co den hádky o to, kdo může za současnou situaci.

Maršík se tedy snaží přijít na to, jak co nejsnadněji a nejrychleji získat dost peněz. Jednoho dne ho napadlo, že by je mohl získat od nějaké „hloupé“ ženské. A tak si dá do novin inzerát, že hledá přítelkyni s nemalým jměním. Odepíše mu služka Alžběta Válová, která zdědila 17 000 korun. Taková částka u Maršíka vyvolala silnou touhu je získat, a tak si pod pseudonymem Vladimír Podhorský začal s Alžbětou Válovou dopisovat a později i tajně scházet. Služka mu uvěřila a po naléhání Maršíka mu svěřila svou vkladní knížku. Poté se Maršík nějakou dobu neukázal a domníval se, že ho Alžběta Válová neobjeví. Opak se stal pravdou. Alžběta si Maršíka našla a donutila ho, aby ji vzal s sebou do svého domu.

Asi příliš pozdě si Maršík uvědomil, kam ho až dovedl jeho podvodný plán. Nemohl si dovolit přivést domů jinou ženskou, mimochodem byl už ženatý. A tak jediný možný únik znamenal zabít Alžbětu Válovou na cestě domů. Tato vražda byla ale velmi nepromyšlená, Maršík zanechal spoustu důkazů jednoznačně svědčících proti němu. Proběhlo policejní vyšetřování, vrah byl nakonec odhalen a odsouzen k trestu smrti.

Když Maršík zavraždil Alžbětu Válovou, došlo u něj k psychickému deptání. Alžběta ho neustále „pronásledovala“ ve dne i v noci a Maršík se nemohl této černé můry zbavit.

Jedná se o zřejmě nejslavnější nedokončený román ve světové literatuře tajuplný příběh s vraždou a s několika duchařskými motivy. Je bezmála neuvěřitelné, že v nejnapínavějším místě román končí, protože Dickens při práci na tomto díle zemřel. Otevřenýkonec však přímo vybízí čtenáře k úvahám, jak celý příběh dopadne. Dickens se touto nesmírně napínavou knihou stylisticky i formálně posunuje do 20. století a předjímá moderní román.

Mladý Edvin Drood, který často cestuje do Egypta, si má vzít Rosu, dívku, o kterou se stará přítel jejího otce. Rosa žije v penzionátu U tří jeptišek a Edvin ji často navštěvuje. Jejich vztah je však velice zvláštní, neboť se k sobě mají jako bratr a sestra. Edvinův strýček Jesper je do Rosy tajně zamilován, ale nedává to příliš najevo. Sejde se s hrobníkem Hurdlesem, kterého mu doporučí starosta. Jasper se o kobky zajímá a zaujme ho i hromada vápna před hřbitovem. – V této části knihy všechno naznačuje tomu, že Jasper chce Edvina zavraždit a tělo pak nechat zmizet za pomoci vápenného roztoku.

Do města přijíždějí sourozenci Helena a Neville, za svým známým, Jasperovým přítelem. Ten je pohostí a Neville se u něj ubytuje, Helena si najde místo v penzionátu a stane se Rosinou kamarádkou. Na jedné oslavě se všichni sejdou a Neville se zamiluje do Rosy (nesmí dát lásku najevo), i Edvin je náhle okouzlen krásou Heleny. Jasper hraje na klavír a pokukuje po Rose, budoucí nevěstě svého syna Edvina. Rosa to zpozoruje a vykřikne. Edvin a Neville si příliš do oka nepadli, jeden na druhého dělají narážky. Jasper chce konflikt urovnat, a tak pozve Nevilla na skleničku. Chlapci se znovu pohádají a nakonec se poperou. – V této části knihy je pravděpodobné, že zločin spáchá Neville.

Edvina navštíví Rosin pěstoun, který mu předá prsten, Edvin si uvědomí, že Rosu nemiluje a i ona je ráda, když se domluví na rozchodu. To ovšem neví Jasper. Neville si jde koupit hůl. Jasper a Nevillův opatrovník domluví večeři, na které se má bitka chlapců urovnat. Jasper tedy pozve Nevilla a Edvina domů a povečeří. Po večeři se chlapci procházejí u řeky. – A zde začíná Dickens svou hlavní zápletku – Druhý den se totiž Edvin nevrátí domů a všichni po něm začnou pátrat. Podezření padá na Nevilla, který jde na procházku s holí, a je tedy zatčen. Pro nedostatek důkazů ho ale propouštějí a on se přestěhuje jinam. – Nikdo neví zda Edvin odjel do ciziny nebo je mrtvý – Nevillův opatrovník hledá poblíž řeky, kde byli chlapci naposledy viděni a v řece spatří Edvinovy zlaté hodinky. – V této části knihy je vyloučena možnost, že Edvin náhle odjel do Egypta, jak měl v plánu ihned poté, co svému strýci řekl, že si Rosu nevezme. Po čase navštíví Jasper Rosu a vyzná jí svou lásku, ona je jeho vyznáním přímo zděšena.

Autor ukazuje, že přeci jen vraždil Jasper, ale mohli to být i sourozenci Helena a Neville společně, díky jejich původu a dětství, ve kterém se Helena stará o bratra a je schopná i zabít svého otce. V posledním čísle časopisu přijíždí do města nová postava námořníka, která se seznámí s Nevillem. Více již autor nestihl nenapsat, neboť záhy umírá. Příběh tedy není dokončen, ale není vůbec jisté, kdo vraždil. Příběh vychází v časopise na pokračování, já ho četl v knize od C. Fruttera, F. Lucentiniho : „Pravda o přídadu D.“

Smrt na Nilu je dramatický detektivní příběh odehrávající se na palubě lodi, s níž skupinka bohatých Angličanů a Američanů podniká výlet do exotického prostředí horního toku Nilu.
Mezi výletníky je i detektiv Hercule Poirot, který přijel do Egypta strávit dovolenou. Odpočinku mu však není dopřáno. Mladá americká milionářka Linnet Doylová, která se do těchto končin vydala na svatební cestu, je jednoho dne nalezena ve své kajutě mrtvá.
Vyšetřování její vraždy, po níž krátce nato následují dvě další se ujímá Hercule Poirot se svým přítelem, generálem Racem. I přes počáteční nesrovnalosti se jim podaří odhalit pachatele, kterým se neočekávaně stává manžel zastřelené paní Doylové Simon se svou bývalou přítelkyní Jacquelinou de Bellefortovou.

Alan York bydlí u rodiny Davidsonových. Bill Davidson je nejlepší přítel Alana Yorka. Oba jsou žokejové. Při jednom z dostihů jede Bill svého nejlepšího koně Admirála a zabije se. Alan pátrá, proč Bill spadl. U osudové překážky najde Alan drát. Když se tam však vrací s policií, drát tam už není, a tak Alan sám hledá viníka. Kate, nová majitelka koně, kterého Alan jezdí, uvede Alana do klidného prostředí její rodiny. Alan se do ní zamiluje. Protože Alan pátrá po pachateli Billovy smrti, překvapí ho muži a vyhrožují mu, aby nechal pátrání. Alan však v pátrání neustane a zjistí, že jakási taxikářská firma Marconi-taxi provádí nezákonné činnosti a že to jsou ti muži, kteří mu vyhrožovali. Marconi-taxi také vydírá malé podniky za takzvanou ochranu. Když se Alan snaží najít majitele Marconi-taxi, neuspěje. A protože on dále pátrá po vrahovi Billa, na dostizích i on spadne díky drátu. Ale on se naštěstí nezabije. Probere se v nemocnici a nemůže si na nic vzpomenout. Postupem času si však na něco vzpomene. Když se později vrátí na dostihové závodiště, dozví se, že jeho kamarád Joe ho hledá. Joe má prý něco, co Alanovi může pomoci v pátrání. Alan ho hledá, ale když ho najde, je Joe mrtvý. Byl zavražděn. Alan zavolá policii a aby našel vraha Joea, tak všude říká, že mu Joe něco před smrtí řekl. Potom musí na závodiště jet dostih na Admirálovi, kterého mu věnovala manželka Billa. Admirál je první, ale hned po závodu pro Alana přijdou muži, prý od policie. Později se ukáže, že chtějí Alana zabít. Alan si toho všimne a zavolá muže, který provádí Admirála. Jakmile ho přivede, Alan se na Admirála vyšvihne a ujede. Muži se ho nesnaží chytit, protože si zavolají posilu: Marconi-taxi. Alan na Admirálovi ujíždí do lesa. Tam ho taxikáři obklíčí, avšak Alanovi se podaří nepozorovaně zmizet. Překvapí jednoho taxikáře a sváže ho. Uváže koně ke stromu a jede v taxíku do města. Ve městě zavolá policii a vydá se do Marconi-taxi. Tam najde majitele. Je jím Katein strýček George. Alana to trochu překvapí. Když přijíždí policie, tak Alan opouští místnost, ale ještě předtím hodí Goergovi pistoli, kterou mu předtím vzal. Taxikáři jdou do vězení a George se zastřelí. Alan však pátrá dál po informátorovi z dostihů. Zjistí, že jím je docela oblíbený Sandy. Při závodu ho Alan schodí, protože jinak by byl na zemi on. Ke konci příběhu se Alan zasnoubí s Kate.

Píše se rok 1284, je krutá zima. Do Draguanu, nevelké diecéze poblíž jihofrancouzkého Toulouse, přichází svérázný kněz Henno Gui, aby se ujal správy odlehlé farnosti uprostřed močálů, o níž okolní svět už přes třicet let nemá žádné zprávy. Co se stalo s tamními farníky? Jak na ně mohli všichni zapomenout? Události předcházející Guiovu příchodu nevěstí nic dobrého: rok předtím sem vody říčky Montayou přinesly znetvořené lidské ostatky a pouhých několik hodin před knězovým příjezdem neznámý muž v černé kápi zavraždil draguanského biskupa Haquina. Henno Gui se však nedá odradit a v doprovodu dvou společníků a místního průvodce se vydává do „vesnice proklatců“…
Na cestu se vydává i vikář Chuquet: odváží do Paříže biskupovy ostatky, aby je předal pozůstalým. Naráží však na nečekané přrkážky a po nesčetných peripetiích odhaluje ďábelský zločin, jehož strůjci byli Aristotelovi přívrženci v lůně cirkve.
Fantastický příběh ze středověku? Věčný spor Platóna s Aristotelem? Od roku 1980, kdy vyšlo slavné Jméno růže, si historický román mnozí spojují s Umbertem Ecem. Nedejme se však zmýlit. Vzdor uvedeným motivům navazuje Romai Sardou především na bohatou tradici dumasovské epiky.