Archive for the ‘Sci-fi a fantasy’ Category

Satan začal překážet, proto ho Bůh vyslal prozkoumat Zemi. Satan píše o svých dojmech dopisy. Vysmívá se lidské sebestřednosti a hlouposti. Tvrdí, že člověk si myslí, že myslí. Kritizuje předsudky lidí, paradoxy, které lidé dennědělají, např. málokdo umí zpívat, ale přesto si lidé představují, že v nebi každý zpívá ; lidé chodí do kostela kde se pravidelně nudí; lidé nenávidí ostatní národy, ale přesto si všichni představují, že v nebi se všichni lidé milují. Satan kritizuje představu lidí o Bohu a náboženství. Vysmívá se tomu, že nazýváme Boha „milostivý otec“, když věříme, že na nás Bůh sesílá nemoci, chudobu apod. Podle satana to člověk asi nedomyslel. V dopise píše také o Bibli, rozebírá ze svého pohledu příběh Adama a Evy, Noemovy archy apod.

Vypuká spiknutí proti Paulovi, který vládne tvrdě. Všude je sice voda a vše je mnohem zdravější a krásnější, ale za něj je veden džihád, který vídal ve svých snech a je z toho zničený. Tohle nechtěl. Chtěl by utéct se svou Chani. Irulán je zničená, že s ní není jako muž, ale odmítá jí lože. Proto se také podílí na spiknutí a Chani od ní dostává antikoncepci. Chani je zničená, odchází do pouště a drží různé diety, nakonec když nic nejí, tak se jí podaří otěhotnět. Dávají mu gholu, což je jeho bývalý přítel Duncan Idaho, který byl Harkonneny zabit, ale jeho tělo bylo znovu oživeno. Ghola má být jako mentant nástroj ke zničení Paula, ale on sám netuší jakým způsobem. Postupně se z něj stává znovu skutečný Duncan. Chani umírá po porodu dvojčat a tentokrát Paul je v největším pokušení. Pokud se vzdá podílů na CHOAMU, zřekne se moci, tak s Chani provedou to samé jako s Duncanem. Mohou ji pro něj znovu oživit. Nepodlehne, protože ví, že vše má své meze a odchází konečně jako slepý(oslepl už dříve, ale viděl vnitřním zrakem a fremeni mají dáno, že kdo je slepý, tak odchází sám do pouště, kde umírá, protože se o sebe nedokáže postarat) do pouště zemřít. Ale snad neumírá…Irulán zůstává, aby se starala o dvojčata-Ghanimu a Leta

Zafodova dívka Trillian je ze Země také, nepravděpodobnostní pohon-nejrychlejší a nejnepředvídavěji letí do restaurantu na konci vesmíru. Vogoni je zaměřili a ostřelují-počítač zaměstnán výrobou čaje pro Arthura, Zafod přivolá mrtvého pradědu, aby pomohl-ten mu řekne poslání, které mu vymazali poté, co se stal prezidentem-zjistit, kdo ovládá vesmír. Zafod dostal do Stopařova průvodce po Galaxii-tam za hlavním Zarniwúpou, s Marvinem sám, útok na ně a s celou budovou je odnášejí na nejhorší místo-na Žabí hvězdu-Vír totální perspektivy-vidíte konečně celý nekonečný vesmír(k zešílení)-se Zafodem nic nedělá. Setká s Zarniwúpou-prý dřív jeho přítel-čekal ho-ze Zafodovi kapsy vytáhne model a po zvětšení je to Srdce ze zlata-aby dál hledali vládce vesmíru. Zafod k ostatním z lodi-ti myslí, že po smrti, ale jsou konečně v restaurantu na konci vesmíru-vybudován na planetě, co v časové bublině, co přenesla do okamžiku konce světa, schází zde všichni, můžeš tam kolikrát chceš. S Golgafričanami letí-loď z planety těch lidí navíc(zůstali jen vědci-myslící a pracující)-ti s Arthurem a Fordem na novou Zemi-kvůli blbým Gol.vymírají místní domorodci, kteří jsou součástí programu.

Ford Prefect cestuje po Galaxii, aby mohl doplnit nové vydání Stopařova průvodce po Galaxii. Ford varuje před koncem Země-přiletí tam Vogoni-vyhlašují svůj útok rozhlasem-kvůli stavbě mezigalaktické dálnice musí zničit Zemi. Zafod Beeblbrox je prezident, ale stejně jako vláda nemá žádnou moc, kdo má moc ví jen asi 6 lidí, psychicky narušen. Vogoni objevili mezigalaktické lety, jsou hnusní a dostali se do hvězdokupy Megabrantis-politické centrum Galaxie, Prostetnik Vogon Jelc-skrznaskrz zlý, do kuchyní mají gurmány Dentrassie-ty Vogony nemají rádi, berou stopaře. Ford zachráněn s pozemšťanem Arthurem na vogonské lodi právě jimi. Babylónská rybka tlumočí jazyky. „Odmítám prokazovat svou existenci,,“ praví Bůh „protože důkaz je v rozporu s vírou a bez víry nejsem nic.“-babylónská rybka nemohla vzniknout náhodou-je to důkaz existence Boha a tak on sám dle vlastních slov nemůže existovat. Vogoni je objevili a vyhodili do kosmu-tam mohou přežít 30s, mini pravděpodobnost, že je někdo nabere. Ale loď na nekonečnou nepravděpodobnost, na které Zafod. Zafod je nechce. K neznámé planetě. Uniknou střelám jen díky nepravděpodobnostnímu pohonu-Magrathea-planeta zde žijí ti co staví planety na zakázku, ale teprve se probouzí, protože musí vybudovat novou Zemi. Země byla vybudována jako obrovský počítač, který má přijít na otázku k odpovědi na život, vesmír a vůbec, kterou jim dal jeden z počítačů: „42“. Arthur jediný, co z celého počítače přežilo. Magrathea mění dle vkusu planety i povrch, Zafod prezidentem, aby mohl vzít loď na cestu k ní-loď Srdce ze zlata. Vogoni Zemi zničili 5 minut před koncem programu-tvoří pseudozemi na žádost myší, které ji celou vlastně ovládaly. Na Zafoda policajti-zemřeli po sebevraždě počítače, který si povídal se Zafodovým robotem Marvinem, který je naprosto vydeprimovaný a deprimuje ostatní.

V Kostarice se objevily nová zvířata, která napadají nemluvňata, děti, ale i dospělé, jdou po krvi, doktoři ohodnotí jen jako jakýsi druh ještěrky-je to však dávno vyhynulý dinosaurus velociraptor-určí to paleontolog Grant, který právě jeho kostru vykopal. Je přesvědčen vedoucím společnosti InGenu Hammondem, aby navštívil jeho ostrov Isla Nublar, kde tato společnost získala DNA dinosaurů z rozemletých kostí a mezery doplnila z krve, která se ukrývá v hmyzu v jantaru. Poté se jí podařilo vytvořit 15 druhů dinosaurů, pečlivé opevnění. Tuto jedinečnou ZOO pojmenovali Jurský park. Společnost Biosyn usiluje o to, aby tento výborný byznys nedostala jen InGen, podplatí jednoho zaměstnance, aby vzal embrya dinosaurů=strašliví ještěři(pojmenoval 1842 Richard Owen). Na ostrově je kromě Granda pozván i matematik Ian Malcolm=matematik s teorií naprostého chaosu, který objeví v perfektně promakaném počítačovém systému, který celý báječný ostrov ovládá, chybu. Hammond si chyby a problémy nepřipouští. Návštěvníci jedou na obhlídku v elektrických autech, vidí nebezpečné i býložravé druhy. Říkají, že jen samice, Grand však objeví skořápku po dinosauřím vejci a zjistí, že jelikož zacelovali díry žabí DNA, tak samice mají schopnosti samců. Malcolm dokáže, že při sčítání zjišťovali jen jestli nechybí, ne jestli nepřebývají-je jich více, 5 druhů schopnost rozmnožování, uvidí na lodi mláďata velice inteligentních velociraptorů. Zaměstnanec Nedry, který sestavil celý systém počítačů a stará se o ně je ten podplacený, vypne bezpečnostní opatření domu i plotů a osvětlení, ukradne embrya a v džípu ujede k lodi, myslí si, že se hned vrátí a vše dá do původního stavu, ale zabloudí a je zabit. Auta se zastaví, napadeni tyranosaurem, děti v jednom autě-zachrání se, potom s Grandem, který se zachrání v druhém autě prochází pralesem, přes území různých dinosaurů, jsou napadeni, plují po řece, ví, že musí stihnout zastavit loď, která přepravuje velociraptory. V hotelu mezitím ti, co zůstali zapnou elektriku, ale po čase zjistí, když nouzový zdroj vypadne, protože zapomněli dát na hlavní, že nebyl zapnutý po celou dobu proud do oplocení, protože na to nouzový zdroj nestačil. Snaží se jít k hlavnímu zdroji, ale napadeni velociraptory. Děti s Grandem se dostávají do hlavního řídícího střediska. Zastaví loď, podaří se jim nakonec nahodit i hlavní zdroj. Nejbližší velociraptory zneškodní silným jedem. Tato zvířata jsou však velice inteligentní. Vymýšlí si na ně i bojový plán. Po zneškodnění velociraptorů se vydávají do terénu, aby objevili hnízdiště. Podaří se jim to a napočítají asi 34 vajec. Pak vyjdou a jsou odvezeni armádou na pevninu, tam jsou zadržováni. Velociraptoři již nepožírají nemluvňata, ale likvidují obrovské plochy obilí, zabíjí kuřata..=věci bohaté na lysin=látka, na kterou jim jejich stvořitelé zabudovali závislost.

Jessica je milenka Atreida, který vládne na Duně. Porodí mu Muad diba-měla porodit Ben Gesseritskou dívku(kněžku), on ale má předzvěstnou schopnost a mohl by být tím mužem, který dokáže pomocí koření vidět dál než kněžky Bene Gesseritu. Po smrti otce utíká z matku ze zajetí Harkonnenů. Všichni si myslí, že zrádkyně je Jessica. V poušti jsou fremeni, kteří se s ní naučili žít a teď dokáží využívat její vodu, vodu mrtvých vysávají. Díky doktorovi Kynesovi, který jim zjistil, že by bylo možné z Duny udělat nádhernou planetu, pokud by se zavodnila a spočítal i za jak dlouho. Postupně tedy shromažďují vodu, mají filtršaty, kdy za jeden den ztratíte z těla vody jen co by se za nehet vešlo. Když narazí na Jessicu s Paulem(Muad dibem), tak chtějí jejich vodu. Jessice se ale podaří je přesvědčit, že je ctihodná matka , která by mohla předvídat a radit místo jejich staré matky. Nakonec díky vůdci jsou zachráněni. Při obřadu koření, kdy Jessice stará matka předává své všechny vědomosti a vzpomínky, tak už Jessica čeká dítě-Aliu a ta když se narodí, tak má také všechny její vědomosti a nikdo ji nemá rád a bojí se jí. Imperátor začíná zjišťovat, že fremeni si platili aby nebyli viděni z vesmíru a přitom zkulturňují planetu, zatímco imperátorovi lidé byli jen na okrajích pouště, kde těžili koření chráněné písečnými červy, na kterých se fremeni i naučili jezdit. Neví, že Paul je živý, ale jen že fremeni mají vůdce. Lodě se konečně na povolení Gildy snesou. Paul má ženu Chani a syna, kterého zabijí. Nakonec si ale vezme formálně princeznu Irulán, čímž se stane vládcem Imperátorem.

Jakýsi  Thomas Malory, stoprocentní Yankee, člověk praktický, byl ředitelem závodu; měl pod sebou nějakých 2000 lidí. Často se rval, až jednou narazila kosa na kámen. Pořádný chlapík a velký silák Herkules ho vzal heverem po hlavě, až to ruplo. Když přijde k sobě, octne se pod dubem v trávě v šestém století. Je zajat urozeným rytířem Kayem, který ho dá předhodit králi Artuši. Yankee má být druhý den popraven. Clarence, Kayův panoš, se s Yankeem spřátelí. Yankee musí jednat. Vzpomene si, že zítra v poledne má být zatmění slunce, a tak pošle Clarence, aby vyřídil králi, že nechá zhasnout Slunce, pokud ho nepropustí. Kouzelník Merlin chce nechat Yankeeho popravit ihned. Naštěstí se zatmění koná již tento den, a Yankee ho využije ke svému plánu. Stává se z něj dvorní kouzelník a Merlinovy ambice klesají. Lidé chtějí vidět další zázrak, a tak Yankee nechá vybuchnout Merlinovu věž. S Clarencem zakládá tajně továrny a školy, a snaží se zavést telegraf. Za svou čarovnou moc si  vyslouží titul Šéf. Na jednom z turnajů rytíř Gareth srazí rytíře Dinadana z koně, a Šéf zvolá: „Aby pánbůh dal a bylo po něm!“ Poznámku uslyší rytíř Sagramor, a myslí si, že byla na něj, a tedy Yankeeho vyzve na souboj.  Yankee dostane 5 let na bojovou přípravu, neboť rytíř Sagramor se vydá hledat svatý grál.

Vyjede tedy na potulné rytířování zachránit 10 panen před třemi strašnými obry. Doprovází ho Alina, žena, jež ví, kde se obři skrývají. Po cestě ho přepadnou rytíři, ale vzdají se mu, neboť se ho bojí. Mocný Šéf si totiž zapálí cigaretu a rytíři se draků bojí. Když Šéf dojede na místo určení, zjistí, že oněch 10 panen jsou pouze vepři a tři obři obyčejní pastevci, koupí tedy vepře a jede zpět. Během putování si pořídí své vlastní rytíře, kteří na sobě nosí reklamu na jeho zboží. Urozený pan rytíř Madok měl nápisy: Používejte Petersonových profylaktických kartáčků na zuby. Mají všech pět P.

Potom putuje do svatého údolí, ve kterém vyschl pramen, údajně protože byl spáchán hřích. Merlin se marně pokouší pramen oživit, na jeho místo nastoupí Šéf. Zjistí, že je třeba studni asi 30 m pod zemí opravit a přidá pumpu. Lidé jsou nadšeni dalším zázrakem! Společně s králem Artušem se vydávají za chudáky, a cestují zemí. Po dobrodružstvích se dostanou do otroctví, a za útěk a zabití pána mají být pověšeni. Šéf naštěstí stačí přivolat telefonem 500 udatných rytířů na kolech v čele s Lancelotem a jsou zachráněni. S Alinou odjíždí na cestu do Francie. Když se vrací, spatří opuštěná města, železnice, telegrafy. Když byl ve Francii, vyšla ve známost pletka Lancelota a královny. Artuš se na Lancelota rozhněval a rytíři se rozdělili na dva tábory. Lancelot umírá, ale boj pokračuje, až nakonec zemře i Artuš.

Vládcem země je teď Šéf a na zemi církev uvrhne interdikt. Šéfovi zbude pouze Clarence a 52 nejvěrnějších hochů z Akademie, ostatní se bojí hněvu církve a odmítají Šéfovu republiku. Šéf nechá raději vyhodit do povětří všechny továrny a opevní se v Merlinově jeskyni. Celá Anglie obléhá jeho sídlo, avšak marně. Před deseti kruhovými ploty, v kterých je zaveden proud, je minové pole. Zdálky je celá pevnost hlídána kulometnými hnízdy. Tisíce nepřátel umírá bez ztráty jediného muže z Šéfovy strany. V noci se jde Clarenc s Šéfem podívat na raněné. Jeden z vojáků ho zraní a nakonec ho Merlin začaruje do 13. století. Děj se nyní přesune do budoucnosti, kdy Thomas Malory umírá na lůžku.

Vypravěč v osmi kapitolách seznamuje čtenáře s příběhem Malého prince. Vypravěč (samotný Antoine de Saint-Exupéry) uvízne v poušti a snaží se opravit své letadlo, když se náhle objeví Malý princ. Prosí vypravěče, aby mu nakreslil beránka. Vypravěč, který neví, jak jej nakreslit, nakreslí hroznýše se slonem uvnitř žaludku, kresbu, kterou považovali dospělí za klobouk.

„Né! Né!“ říká princ. „Já nechci hroznýše se slonem uvnitř! Já chci beránka…“ Vypravěč nakreslí beránka, ale kresby se Malému princi nelíbí. Nakonec vypravěč nakreslí bednu, ve které je beránek. Malý princ, který vidí beránka v bedně, tak, jak vidí slona v hroznýši, říká „To je perfektní.“

Vypravěč hovoří o asteroidu, domovu malého prince. Malý princ žije na planetce o velikosti domu, B612, která má tři sopky (dvě činné a jednu vyhaslou). Tráví svůj den péčí o ni, vytrhává baobaby, které tam neustále zakořeňují. Stromy by proměnily planetku v prach, kdyby je někdo nevytrhal. Malý princ si zamiluje růži, ale ta, zdá se, jeho cit neopětuje. Malý princ opouští svůj domov, aby viděl vesmír, při své cestě navštíví šest dalších planetek (číslovaných od 325 do 330), každá obývaná jiným dospělým.

Král, který vládne hvězdám, kázaje jim činit to, co dělají i bez něj. Každý člověk je jeho poddaný a musí ho poslouchat, neboť jsou jeho rozkazy rozumné. Když se malý princ rozhodne odejít, jmenuje ho král svým vyslancem.

Domýšlivec který chce být obdivován všemi, ale žije na své planetce sám. Neslyší nic, co není projevem obdivu.

Pijan, který pije, aby zapomněl, že se stydí, že pije.

Bysnysmen který je neustále zaneprázdněný počítáním hvězd, o kterých si myslí, že jsou jeho. Přeje si je použít, aby mohl koupit více hvězd.

Lampář, který žije na planetce, rotující jednou za jednu minutu. Před nějakou dobou mu bylo nařízeno rozžínat lampu v noci a zhasínat ji ráno. V té době se těleso otáčelo rozumnou rychlostí a lampář měl čas na odpočinek. Poté se ale rychlost otáčení zvýšila. Lampář chtěl zůstat věrný příkazu, a tak rozžíná a zhasíná lampu každou minutu, bez odpočinku.

Zeměpisec který tráví všechen svůj čas tvorbou map, ale nikdy neopouští svůj stůl k dalším objevům.

Kniha popisuje Zemi v době která je, podle autora, velmi přetechnizovaná a vzdálená. Žijí zde pouze tři druhy lidí: ti jednodušší, kteří tráví život u telestěn, ti vychytralí, kteří z toho profitují a udržují ty první tomto stavu, a konečně na zločince. Zločinců je málo, ale vláda o nich dobře ví. Jsou to lidé kteří jezdí pomalu autem, chodí na pěší procházky nebo nedej bože vlastní knihy. A právě kvůli těm posledním jsou zde požárníci. Náplň jejich povolání je však od dnešních požárníků poněkud odlišná. Když někdo nahlásí, že nějaký člověk má knihy, je vyhlášen poplach, požárníci vyjedou a spálí jeho dům, někdy i s ním. Jejich původní práce již není potřeba, neboť domy jsou ohnivzdorné proti všemu požáru (samozřejmě s výjimkou těch založených požárníky). Ale tito lidé mají i jinou a hroznější zbraň proti zločincům. Touto zbraní je mechanický ohař. Je to stroj, jenž je schopen rozeznat pach s takovou přesností, že pes proti němu nemá čich. Dokáže vystopovat člověka i podle několik dní staré stopy. Je neuvěřitelně rychlý, ale má i jinou zbraň – tou je žihadlo s jedem, který zabije člověka tak rychle, že si ani nestačí uvědomit co se to děje.

Lidé tvrdí, že jsou šťastni. Ale jsou šťastni doopravdy? Tuto otázku si položil i jeden požárník jménem Guy Montag, když na cestě z práce potkal děvče, které mu, samozřejmě zpočátku proti jeho vůli, líčilo krásy pro nás tak obyčejných věcí, jako je podzim, kdy má každý list jinou barvu, nebo pomalá procházka, případně pozorování hvězdné oblohy. Přestože sám má sklony k zločinu, neboť vlastní několik knih, se zpočátku brání těmto myšlenkám, ale nezabrání tomu, aby o nich stále nepřemýšlel. Od té doby je jako vyměněný. Pátrá, zda je pálení knih tím, co vždy činili požárníci, anebo ne. Nechodí do práce, předstírá nemoc a při návštěvě svého šéfa se podřekne a jeho šéf zjistí, že vlastní alespoň jednu knihu. Guy mu dá jednu ze svých knih a má to za uzavřené. Vyhledá muže, kterého má dávno za podezřelého a domluví se s ním, že budou tisknout knihy. Ve spojení jsou přes vysílačky minimálních rozměrů.

Když Guy přijde do práce je po chvíli vyhlášen poplach. Požární vozidla zastaví před jeho domem. Jeho vlastní manželka nahlásila, že Guy vlastní i jiné knihy. Guy musí tedy spálit vlastní dům a když jeho šéf nalezne i onu vysílačku, nezbude mu jiná možnost než šéfa zabít, aby neodhalil jeho společníka. Téměř okamžitě na něj zaútočí mechanický ohař a stačí ho zranit dříve, než ho Guy spálí služebním plamenometem. Poté se dá na útěk k domu svého komplice, kde v televizi zjistí, že na jeho stopu nasadili nového ohaře. Guy utíká směrem z města k řece. Do té skočí, plave kus po proudu, vyleze na druhé straně, kde potká tuláky v jejichž televizi vidí jak se ohař odvrací od řeky a běží zpět do města. Místo Guye zabije jednoho z mála zločinců, který se v noci bezdůvodně potuluje městem, aby lidé mysleli, že vrah a knihomol je mrtev a měli klidný spánek. Z tuláků se vyklubali členové organizace, která za pomoci uměle vyvolané fotografické paměti ukládá do myslí svých členů knihy. Při rychlém odchodu se poutníci ohlédnou a vidí, že město bylo smeteno bleskovým náletem nepřátelských letadel, který ho kompletně vymazal z mapy a zabil vše živé.

Z knihy mám dojem jako by autor hájil knihy dříve než je začalo vůbec něco ohrožovat. Mezi řádky je zde cítit varování, že technika je, jak říká staré přísloví, stejně jako oheň dobrý sluha, ale zlý pán. A že přetechnizovaná společnost může být nebezpečná i lidem kteří v ní žijí. Přestože je tato kniha zajímavě napsaná, pravděpodobně zaujme pouze skalní příznivce tohoto žánru.

Děj se odehrává pro nás v blízké budoucnosti, ovšem pro autora až za necelou půlku století. Hlavní postavy byly Ten, který hledí na měsíc, Heywood Floyd a David Bowman, jehož autor pasoval na velitele výzkumné kosmické lodi. David je zkušený astronaut s mnoha zkušenostmi z letů na Měsíc a na Mars. Ale pro let s Discovery se připravoval dlouhé měsíce. Vystudoval univerzitu v oblasti všeobecné astronomie a byl jedním z nejlepších v ročníku. Neměl rodinu ani stálou přítelkyni, protože by to stejně pro jeho dlouhodobé cesty nevydrželo. Bowman je velmi zodpovědny se smyslem pro povinnost a pořádek. Ovšem tyto vlastnosti musí mít každý astronaut. S doložením autor přišel asi uprostřed děje, kdy popisuje, že David vstal na službu přesně v 6:00 i při vypnutém budíku. Na palubě byl ještě Frank Pool, což je Davidův Zástupce, a další tří vědci ve stavu hibernace, kteří letěli zkoumat oblast Měsíce Japetus s velkou, naprosto dokonale ohraničenou bílou skvrnou. Tímto směrem byl totiž vyslán rádiový signál z tajuplného černého monolitu MAT-1, nalezeného na měsíčním kráterovém dně doktorem Heywoodem Floydem. Jedná se zřejmě o stejny monolit, ktery před třemi miliony let zapříčinil evoluci opočlověka na člověka. Tento monolit, ovšem průhledný, objevil jednoho rána Ten, který hledí na měsíc, náčelník tlupy na stezce vedoucí k potoku. Monolit provedl na všech kolemjdoucích sérii testů a ti, kteří prošli, byli nadáni na tu dobu neuvěřitelnými schopnostmi. Ovšem po nějaké době monolit náhle zmizel a přesunul se zřejmě na Měsíc. K nálezu zřejmě tohoto monolitu na Měsíci byl přivolán doktor H. F. Byl považován za předního odborníka v této oblasti. Jenže tento monolit byl jako krystalická tma. Je naprosto neporušitelný a v místech starých miliony let. A poměr jeho stran byl dokonale přesný v poměru 12: 22 :32, Což činí 1:4:9. Ve chvíli, kdy jej šli obhlédnout, nastával lunární den a na monolit zasvítilo Slunce. Monolit vyslal onen výše zmiňovany rádiovy signál.

Směrem putování rádiového signálu byla po třech letech vyslána loď Discovery. Velitel lodi je D. B. , jeho zástupce F.P a dále tři vědci Hunter, Whitehead a Kaminsky ve stavu hibernace. Nakonec zde byl ještě palubní počítač HAL 9000 s umělou inteligencí. Všichni letěli k Saturnu, konkrétně k jeho měsíci Japetus, ale jen hibernovaní vědci věděli proč. Věděl to bohužel i HAL: Pool a Bowman se to měli dozvědět až na místě. Ale po cestě došlo k několika nehodám, zaviněnym HALem. Nahlásil totiž dvě poruchy jedné součástky ve volném prostoru a když ji šel Pool podruhé vyměnit, předal zajištění kapsle pro pohyb v kosmu. Frank k ní byl připoután a HAL ji poslal daleko od lodi. Poola zavraždil. Bowman šel tedy podle instrukcí probudit jednoho hibernanta. Přitom ale HAL otevřel průchody do kosmu a všechen vzduch se vysál ven. Hibernanti byli mrtví. Bowmana zachránila jen jedna přetlaková komora. Musel zničit HALa, protože to všechno spáchal. Povedlo se a zbytek cesty byl řízen ze Země. Než doletěl k Japetovi, byly mu předány všechny instrukce, co má udělat. Přesně uprostřed bílého oka Japeta našel přesnou zvětšeninu MATu-1. Letěl je zkontrolovat a v tom byl vtažen dovnitř. Poslední, co na zemi slyšeli znělo takto:”Celá ta věc je dutá – jde nějak do nekonečna – a – proboha, je to možné?- Je to plné hvězd!” Byl monolitem vtažen a zdálo se, že procestoval celý vesmír. Na druhé straně na něj čekal hotelový pokoj z roku 1998. Ovšem nic z toho, co viděl, se na zemském povrchu jeho kolegové nikdy nedozví. Dostaly se tam jen vysledky měření z Discovery. Když si Bowman lehl na postel, okamžitě usnul. Něco se mu prohnalo pamětí. Stal se součástí sil, které kdysi zapříčinily evoluci na Zemi.

V knize se objevuje spisovná čeština, místy protkaná technickým či slangovým jazykem. Autor blíže seznámil čtenáře jen se třemi osobami, které v jednotlivých částech knihy sehrály klíčové role. V části prvé to byl Ten, který hledí na měsíc, ve druhé doktor H.F. a ve třetí asi nejdůležitější, to byl David Bowman. Z toho vyplývá, že děj jde chronologicky. Skok mezi první a druhou částí je asi něco kolem tří miliónů let, mezi druhou a třetí jen tři roky. Kniha byla poprvé vydána roku 1968, v českém překladu v roce 1982. Na námět této knihy byl natočen celovečerní film. Kniha popisuje schopnosti a odhodlání člověka splnit úkol za těch nejtěžších podmínek miliardy kilometrů od Země.