Jedná se o příběh sňatkového podvodníka Maršíka, tzv. „malého“ člověka, jehož únik ze stereotypu života končí zločinem, pro něj smrtí.

Maršík žije spolu se svou ženou a dětmi ve jedné vesnici nedaleko Prahy. Rodinná situace je velice napjatá, protože Barchánek (otec Maršíkovy ženy) je neustále nutí opustit tento dům. Mezi Maršíkem a jeho ženou vznikají den co den hádky o to, kdo může za současnou situaci.

Maršík se tedy snaží přijít na to, jak co nejsnadněji a nejrychleji získat dost peněz. Jednoho dne ho napadlo, že by je mohl získat od nějaké „hloupé“ ženské. A tak si dá do novin inzerát, že hledá přítelkyni s nemalým jměním. Odepíše mu služka Alžběta Válová, která zdědila 17 000 korun. Taková částka u Maršíka vyvolala silnou touhu je získat, a tak si pod pseudonymem Vladimír Podhorský začal s Alžbětou Válovou dopisovat a později i tajně scházet. Služka mu uvěřila a po naléhání Maršíka mu svěřila svou vkladní knížku. Poté se Maršík nějakou dobu neukázal a domníval se, že ho Alžběta Válová neobjeví. Opak se stal pravdou. Alžběta si Maršíka našla a donutila ho, aby ji vzal s sebou do svého domu.

Asi příliš pozdě si Maršík uvědomil, kam ho až dovedl jeho podvodný plán. Nemohl si dovolit přivést domů jinou ženskou, mimochodem byl už ženatý. A tak jediný možný únik znamenal zabít Alžbětu Válovou na cestě domů. Tato vražda byla ale velmi nepromyšlená, Maršík zanechal spoustu důkazů jednoznačně svědčících proti němu. Proběhlo policejní vyšetřování, vrah byl nakonec odhalen a odsouzen k trestu smrti.

Když Maršík zavraždil Alžbětu Válovou, došlo u něj k psychickému deptání. Alžběta ho neustále „pronásledovala“ ve dne i v noci a Maršík se nemohl této černé můry zbavit.

Leave a Reply